kathymperezcool2009
kathymperezcool2009 kathymperezcool2009
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Paul buys a package of stickers for 1.50. There are 75 stickers in the package. What is theme unit cost per sticker?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 26-01-2021

Answer:

The unit cost is: 0.02 $ per sticker

Step-by-step explanation:

Given

Total stickers = 75

The cost of 75 stickers = 1.50 (let say in $)

To determine

The unit cost per sticker

The unit cost per sticker can be calculated by dividing the total cost by the number of total stickers, so

Unit cost = 1.50 / 75

                = 0.02 $ per sticker

Therefore, the unit cost is: 0.02 $ per sticker

Answer Link

Otras preguntas

sammy what is 8/x=5/9
How could the following sentence be rewritten as an exclamatory sentence?
Why is salt water a better conductor of electricity than river water?
What are the similarities between Biological and Cognitive Approaches, as well as for Humanistic and Sociocultural ones?
The risks associated with diffrent blank are usually more predictable than risks that come from other aspects of the highway transportation system
In a town there are 1349 families. If there are on average two children attending elementary school from each family and each school can accommodate 220 childre
[tex]4.5 \div 3 3 \div 4[/tex]​
Help help help ! *10 points*
Which mythical features are present in "The Beginning of the Maasai"? Select four options. cows flying through the air among the dusty clouds a giant tree conne
An earthworm has a heart that moves blood. What is the main function of this organ? A. To take in oxygen and remove carbon dioxide B. To take in and digest foo