718ariana
718ariana 718ariana
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Donna bought 5 bags of dog treats for $14.00. What is the cost per bag of dog treats?

Respuesta :

4035863
4035863 4035863
  • 26-01-2021

Answer:

2.8

Step-by-step explanation:

14 divided by 5=2.8

Hope this helps you! <3

Answer Link
hellosapna1982 hellosapna1982
  • 27-01-2021

Answer:

$2.80

Step-by-step explanation:

You need to divide 14 by 5 to get how many dollars it costs. An easy way to do this do 14 * 2 / 10 = 2.80. So it costs $2.80 per bag of dog treats.

Answer Link

Otras preguntas

Find the missing number so that the equation has no solutions. 2x + 9 = = x-1 Submit
helppppppppppppppppppppppppppppppp
nine dollars less than j​
5. Circle the word naming what was wandering.​
how is the signing of the agreement significant? 10 points I need ASAP and thank you luvs
To raise money for a new student union, the Student Snack Bar charges a tax of $0.75 on each beverage. In the graph, the original demand curve for beverages is
Was the deceased on any medication?​
help me I don't get this ?​
The government is solely responsible for untimely completion of hydropower projects in nepal. Write your reaction in a sentence. ​
Pls help I’ll brainlest