oofmjdnd oofmjdnd
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Billy paid $3.35 for 2.25 pounds of apples.
How much did he pay per pound?
Round to the nearest cent.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 24-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$3.35/(2.25 pounds) = $(3.35/2.25)/pound ≅ $1.49/pound

Answer Link

Otras preguntas

what was bod running from in the graveyard book
a real estate company sells 8 houses per month write an equation to find the total number of houses h sold in any number of months and use equation to determine
what is the probability of a family with five children having all girls?-A. 1/40B. 1/32C. 1/8D. not correct
A person is in a room whose ceiling and two adjacent walls are mirrors. How many images are formed? (A) 5 (B) 6 (C) 7 (D) 8
The red scare culture led to a hunt for suspected us communist this hunt was led by
Please explain how you got this answer.
which would you allow vitamins to enter your bloodstream faster: swallow a pill or eat a chewing vitamin
What does the outcome of this discussion reveal about the priest?
There are 37 red, green, blue, and yellow marbles in a bag. There are 3 more red marbles than green marbles, 2 more red than blue, and 4 more yellow than blue.
laticia random selected 25% of the seventh - grade students in her school and asked them their favorite season. of the surveyed, 51 chose summer as their favori