boogs050709 boogs050709
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

A two pound bag of
apples costs $5.00. How
much would it cost to
purchase 10 pounds of
apples?

Respuesta :

Unicoder
Unicoder Unicoder
  • 25-02-2021

Answer:

$25.00

Step-by-step explanation:

Answer Link
rlaura1738 rlaura1738
  • 25-02-2021
Two pounds=5.00
One pound= 5/2 = 2.05
10 pounds= 2.05 *10 =20.05
Answer Link

Otras preguntas

What Is the ANTONYM of Increased
How did geography play a role in Jane Eyre?
What exactly was pangaea?
Which of the following best describes the intersection of two planes? A. line B.Line segment C. point D. ray
A father is 60 years old and his son is half his age. how old was the boy when his father was four times his age?
Which statement best describes deductive reasoning? A. It uses previously proven or accepted properties to reach a conclusion. B. It uses observa
which of the following statements is not true about friendships in the Spanish speaking world? A. Close friends of the family often attend family gatherings. B.
One root of a third degree polynomial function f(x) is –5 + 2i. Which statement describes the number and nature of all roots for this function? A. f(x) has two
Which group of people supported the fugitive slave act? A. Southern plantation owners B. Free african Americans C. Abolitionists D. Small northern factory w
Which natural resource enables the operation of most of China's power plants? A. petroleum B. coal C. iron ore D. natural gas