manasangreddy4215 manasangreddy4215
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some dog food. At the nearest store, 3 bags of dog food cost $9.75. How much Marco spend on 5 bags of dog food?

Respuesta :

riemaa
riemaa riemaa
  • 23-03-2021

Answer:

$16.25

Step-by-step explanation:

9.75/3 = 3.25

So therefore 1 bag costs $3.25.

$3.25 × 5 = $16.25

Answer Link

Otras preguntas

pule inherited a game farm,called "puuler lodge".he needs to fix the update several aspects of the lodge pule notices that the rate charged for the chalets has
A paper mill cuts poster boards that are 36 in. long. A poster board is acceptable if the percent error of its length is less than 1.5%. What is the range of ac
Will Pakistan be the part of WW III?
Madeline surveyed the first 20 customers who entered a mall about whether they would like to have the mall open earlier. Of the 20 customers surveyed, 15 would
W/2+14=20 whats the W in this problem w = ??? no links
Someone help me with all 4 I give Brainly
Which inequality describes the points shown on this number line?
What "type" of sin is seen as something that only hurts the spiritual well-being of a person. 1) Mortal 2) Subjective 3) Penal 4) Venial Answer and explanation
What is the volume of this oblique cone? 12π cm³ 40π cm³ 60π cm³ 120π cm³.
why should we not be on stable during the earthquake​