Jannels4e2etianthatm Jannels4e2etianthatm
  • 21-11-2016
  • Mathematics
contestada

Lamar bought 20 pounds of dog food for $4.99 for his dog, Buster. The next day, the shop down the street offered 50 pounds of the same brand of dog food for $12.50. Did Lamar get a better deal? ...?

Respuesta :

Lampa20
Lampa20 Lampa20
  • 23-11-2016
To calculate what is better deal we need to calculate how much 1 pound of dog food costs at both shops.

First shop:
4.99/20 = 0.2495$/pound

Second shop:
12.50/50 = 0.25$/pound

This means that first shop had slightly better deal since at that place pound was a bit less expensive.
Answer Link

Otras preguntas

Tyrees purchase a container of juice that contains 220 cal the label says the 60% of the calories are from carbohydrates how many calories are not from carbohyd
is the relationship between 6 and the number of 6s 6,641
solve for j. question in the attachment
Find the distance between the points given. (-10, 3) and (-10, 12) 9 15
A manufacturer buys bolts from a supplier. The bolts cost 0.17 cents each, but the manufacturer made a deal with the supplier and get 4000 bolts for $595.50. To
An acid has ________ hydrogen ions than a base. a. less b. the same number of c. more d. none of the above
WHAT WOULD BE THE BEST MICROSCOPE TO VIEW LIVING SINGLE CELLED ORGANISMS IN A SAMPLE OF POND WATER
why did colonists care about having representations
According to the school survey 12% of the students at Rockwood high school speak Spanish there are 36 students at the school who speak Spanish how many students
A rectangle is three times as long as it is wide. If the total area of the rectangle is 48 square inches, what is the length of the rectangle?