Seudónimo Seudónimo
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

you can buy 3 sandwiches for $4.95 or 4 sandwiches for $6.72. Which is the better buy?

Respuesta :

tristanmidg
tristanmidg tristanmidg
  • 22-11-2016
by 4 its a penny cheaper than buying 3 
Answer Link
Moniky
Moniky Moniky
  • 22-11-2016
3 sandwiches for $4.95 is the better buy, because 3 for $4.95 = $1.65 per sandwich, while 4 for $6.72 = $1.68 per sandwich
Answer Link

Otras preguntas

Determine the electron geometry, molecular geometry and polarity of tecl6.
in regards to religion, what is the meaning of the excerpt?
How did important kings like clovis, charlemagne, and otto i affect european unity?
What is a potential drawback to some companion practices and tactics
Discuss two points of suspense or Humour created by the point of view in the short story the open boat
The equation of the linear regression line represents the relationship between the number of cars washed for charity, x, and the amount earned for the charity
which constitutional amendment expanded the definition of citizenship to include voting rights for younger adults
Data which consists of pairs of values or responses is called A) univariate. B) bivariate. C) direct. D) indirect.
15 facts about the parthenon
which ratio is equivalent to the ratio 7:6