lfanning626 lfanning626
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. says she will pay $146 for 7 pennants. Is this a fair price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
Hi , the answer is no , because 7 pennants cost  126 dollars , she is paying more .
18 times 7 equals to 126
she is paying more , 20 dollars more.
Answer Link
studygirl8765
studygirl8765 studygirl8765
  • 22-11-2016
no it is not each pennant cost 18$ 18*7= 126  
she payed 146 that would be 18.25 per pennant  so no it is not a fair price
Answer Link

Otras preguntas

how did americans feel about the future of their new government in 1790
8 minus the quotient of 15 and y
A drawer has some red, green, and blue marbles. There are 33 marbles in all. Thete are 4 times as many red marbles as green marbles. There are half as many blu
A drawer has some red, green, and blue marbles. There are 33 marbles in all. Thete are 4 times as many red marbles as green marbles. There are half as many blu
beth has made 12 cupcakes.This is 30% of the cupcakes she must make.How many cupcakes must she make?
Willingness to take turns is one way we can express our attitudes in
under Franklin Roosevelt good neighbor policy
what is the maximum mass of glucose (C6H12O6) that can be burned in 10 g of oxygen?
Express your opinion about the need for more research into the safety of genetically modified organisms. Is this research necessary or not? Explain your point o
Life coaches use __________ to teach people life skills, relationship skills, and communication skills. A. telephone interviewing B. standardized tests C. motiv