KikiKarp1ekrisab KikiKarp1ekrisab
  • 23-11-2016
  • Mathematics
contestada

tim has $20.00 to spend on 6 pens. After buying them, he had $8.00. How much did each pen cost?

Respuesta :

Greenleafable
Greenleafable Greenleafable
  • 01-12-2016
If Tim had $20 to spend on 6 pens, and after buying them he had $8 left, that means that he spent 20 - 8 = $12 dollars on those 6 pens.
This means that to calculate the price of one pen, you just need to divide the money he spent ($12) by the number of pens he bought (6), and that is 12/6 = 2. Each pen cost him $2. 
Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me
Which Spanish conqueror is not accurately matched with the area he explored or conquered? Francisco Vasquez de Coronado - western South America Hernando de Soto
the tell tale heart​
helppppppppppoppppp??
how would you simplify (3+i)(4+2i)?​
Please help me out with this
Which is the path of information nervous system
Enter the conjugation of the verb asistir to correctly complete the sentence. Tú a las reuniones del trabajo.
Which ratio is equivalent to 9/36
Can someone help me find the answers!! Please!