kristilovera kristilovera
  • 24-11-2016
  • Mathematics
contestada

Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965)

Respuesta :

syed514
syed514 syed514
  • 25-11-2016
2.5euros/1kg×?U.S$/?euro×1kg/?lb
and, 1 kg=2.20462 lb
 2.5/1 * $1.256/.7965 E * 1KG/2.204 =3.14/178= 1.76. 

Answer Link

Otras preguntas

Which is not an impact of global warming on ecosystems?
at a restaurant the ratio of kids meals sold to adults meal was 5:4. if there were 20 kids meals sold, what is the combined amount of kids and adults sold me
Sam blinks every 12 seconds. martha blinks every 8 seconds. they blink together at midnight. how many seconds will pass before they blink together again
Find the values of m and n that make equation true. 8+15i=2m+3ni
how do i right out in numbers fifty-seven million, five hundred six thousand square miles
Jefferson's ideas about inalienable rights were adapted from the ideas of
the moon was a ghostly galleon tossed upon cloudy seas,the road was a ribbon of moonlight over the purple moor is this a simile metaphor personification or hype
Which does not describe a cause of the Spanish-American War in 1898? A. Americans believed that the Spanish had sunk the battleship U.S.S. Maine. B. Spanish aut
Which salutation for a business letter is correct? A. Dear Senator Smith, B. Dear Senator Smith C. Dear Senator Smith— D. Dear Senator Smith:
Which phrase best describes DNA? A. the molecule that contains all the instructions for life B. the structure that sends signals to other parts of the cell