miadiaz3409 miadiaz3409
  • 24-04-2021
  • Mathematics
contestada

Aliya buys p pounds of apples for $2 per pounds. Write an algebraic expression to find the total cost?

Respuesta :

itmaddiexx9
itmaddiexx9 itmaddiexx9
  • 24-04-2021

Answer:

Identify the terms and coefficients of each expression. 1. ... Frank buys p pounds of oranges for $2.29 per pound and the same number of pounds of apples for $1.69 per pound. ... .690 = total cost ... Write an expression to represent each situation. 9. Eliza earns $400 per week plus $15 for each new customer she signs up.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

help me please and nooo linkss plzz
Which is the most logical inference to put in the last column
_H2+O2=_H2O balance help please
Somebody can help me
two questions you will ask joe biden
Please help it’s really important and due rlly soon I’ll give brainliest and everything but please help!
Select the correct answer, What is the best condusion to be drawn from this passage OA Choosing a college can be a very stressful time for students, OB. Choosin
I need help on this assignment pls (Please complete whole thing not just list a single link and don't say one letter for cheat the point system) Assignment: The
PLEASE HELPPPPPP!!!!!!
PLS answer I NEED HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!On a dry day, you can build up charge by shuffling your feet on a carpet. This is an example of charging by A. frictio