norsho14
norsho14 norsho14
  • 24-04-2021
  • Mathematics
contestada

if the price of 23 toys are $276, then what will be the price (Rs.) of 12 toys​

Respuesta :

blackshades
blackshades blackshades
  • 24-04-2021

Answer:

Price of 23 toys = $276

Price of 1 toy =

[tex]276 \div 23 \\ = 12 \: dollars[/tex]

Price of 12 toys =?

Price of 12 toys =

[tex]12 \times 12 \\ = 144 \: dollars[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Question 6 1 pts Where does all the water go? According to the Environmental Protection Agency (EPA), in a typical wetland environment, 39% of the water is outf
i need help what is s-1/3=7/9???? please help guys and thank you
I need an answer now please asap and you will me marked brainiest please it's missing I need it now. What are 3 Important things people should know about the Am
14) A gas has a volume of 2.5 L at a pressure of 0.66 atm. What will the volume be when the pressure is 1.2 atm?
how did Kettlewell directly studied the moths.
The measures of the angles of a triangle are shown in the figure below. Solve for x.
explain in ar 150 words how using wellconnect could help you be successful as a student in personal health and wellness
Find the equation of the starlight line
So, which one is the answer? ​
Can someone please help me with this problem.