silvab37
silvab37 silvab37
  • 22-05-2021
  • Mathematics
contestada

If a supermarket sells 5 bags of grapes for Rs. 16.60, what is the unit price of a bag of grapes?
A. 3.32
B. 4.32
C. 5.32
D. 2.32​

Respuesta :

vanessaharo71
vanessaharo71 vanessaharo71
  • 22-05-2021

Answer:

It's A

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

26. In the figure F is a point on AE. FC and BE meet at D. Given that AB=BF FE and ZABF = LDFE. (n) Prove that AFBD-AAEB. (4 marks) Suppose that ZABF = LEBC, (b
I need to know What is m
Why is it not surprising that the second particle Revolution begin in France
Need help with this one to please.
What is a quantity that has magnitude and direction? O speed O vector O motion O reference point
solve for the interval [0,2pi): 1+sin θ= (√3+2)/2
1 2 Which expression is equivalent to x -5/3
Here is the question. Which is the best estimate for the value of r in the scatter plot?
Explain how solving a linear inequality is similar to solving a linear equation
2. How does this passage relate to how the colonists felt about how the British ruled the colonies?