fabianjaylani7
fabianjaylani7 fabianjaylani7
  • 22-07-2021
  • Mathematics
contestada

You pay $1.25 per pound for x pounds of apples?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 27-07-2021

Answer:

$1.25x

Step-by-step explanation:

Given :

Cost per pound = $1.25

Number of pounds of apple = x

The total cost of apple = (cost per pound * number of apple in pounds)

Hence,

Total cost of x pounds of apple is :

($1.25 * x)

= $1.25x

Answer Link

Otras preguntas

MOre geometry. Sorry i struggle.
Guys, please help me with this problem. Thank you
PLS HELP someone answer this plsssssss
1. What t is the significance of the "E Pluribus Unum" motto
How was mansa musa religious faith different from that of Sundiata
(1)A robot is a machine that is able to perform a variety of tasks through the use of a computer. (2)This computer is programmed to control movements of the rob
What is senatorial courtesy in deciding state judicial nominations
99 POINTS m= PSQ 48° 132° 312°
Describe the causes for the feelings of discontent that came to the surface during the 1950s
Help,Please go step by step​