casteelamy177 casteelamy177
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

you buy butter at 3 dollars a pound one portion requires 2oz of butter how much for one portion

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-07-2021

Answer:

0.375 dollars

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 oz

1 oz = 1/16 pound

2 oz = 2/16

2/16 * 3 = 0.375

Answer Link

Otras preguntas

Decide if you should use tú or usted when speaking to the following person. your mother's boss tú usted
ASAP HELP The functions f and g are defined as follows. f(x) = 3x2 – 3x - g(x) = -5x+2 Find f(-2) and g(7). Simplify your answers as much as possible.
Rob takes out a loan for $25,000. The interest rate is 7.5%. If rob pays $39,375 in interest, how long will it take to pay off the loan?
does anyone understand thesis statements? i have to write one for the montgomery bus boycott and i am so lost-
the graph of a linear equation passes through (0, 5) and (-10, 0). What is the equation?​
Solve the inequality. 3 + 1/4x ≤ 11
Take a moment to analyze this work: Black and white photo shows a gnarled and leafless tree rising from a shallow lake. . What is MOST LIKELY the type of shape
Why do children often have a difficult time adjusting to being I’ll?
A person travels 550 mi in 10 hours. What is the rate in miles per hour?
A pop can shown on the right has a diameter of 2.5 inches and a height of 5 inches. If necessary, round your answers to the nearest hundredth place. a) how muc