tianaalridge0131
tianaalridge0131 tianaalridge0131
  • 21-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the answer ?

What is the answer class=

Respuesta :

renardtnt1
renardtnt1 renardtnt1
  • 21-08-2021

Answer and Step-by-step explanation:

To find out the answer, we need to first find how much money it is to buy 1 kg of almonds.

So, do 34 divided by 4.

[tex]\frac{34}{4} = 8.5[/tex]

Now, multiply 8.5 by 5.

8.5 × 5 = 42.5

The cost for 5 kilograms of almonds is $42.5

#teamtrees #PAW (Water And Plant)

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Why is technology a challenge to skills management ?How can businesses selling the same goods/services eliminate competition ?
What are the two consecutive number with a product of 121
What is 3/4 of 16 pennies
What is the compound of the way someone will do your hair
What is 3/4 of 16 pennies
What is 1/5 of 15 pennies
Eric and Frank want to equally share 4/3 feet of rope. What length of rope should each friend get? Explain how to use a drawing to help solve the problem.
What is a compound word of a foot that is bare. Join two words from the riddle to make a compound word
the product of two consecutive positive even integers is 14 more than their sum
School is cancelled if there is at least 8 inches of snow at 5am. If there are three inches of snow at 8 pm the night before and snow is predicted to fall at