hanaaaamontana
hanaaaamontana hanaaaamontana
  • 22-08-2021
  • Mathematics
contestada

Jungwon has $15. Notepads cost $2.50 each. How many notepads can Jungwon buy?​

Respuesta :

nolds77
nolds77 nolds77
  • 22-08-2021
15 divided by 2.50 is 6
Answer Link
MisterZeng
MisterZeng MisterZeng
  • 22-08-2021
So Jungwon has $15 and each notepad costs $2.50. We need to find out how many notepads Jungwon can buy with $15. Simply take $15 and divide that by $2.50, you get 6. Jungwon can buy 6 notepads with $15.
Answer Link

Otras preguntas

When the internet is used to market products and services between and among business organizations the process is referred to as​ ________?
Severe folate deficiency in adolescence can result in:
3 4/9 +5 1/3 11 1/5 +2 1/2 7 4/5 + 1 9/10 10 3/4 + 15 1/3 7 1/2 +6 1/3
Ironically not true about the word itself what adjective describes a word that is spelled the way it sounds
In the year 2008, a company made $3.5 million in profit. For each consecutive year after that, their profit increased by 13%. How much would the company's profi
£32.50 for a week how much is a month
The slope of this graph is _____. 4.00 m/s2, east 2.00 m/s, east 2.00 m/s2, east 0.500 m/s, east
Flowering plants or angiosperms are a group of plants that have sexual reproductive organs called flowers; as well as leaves, stems, and roots. The majority of
BRAINLIEST FOR THE FIRST ANSWER!! INSTANTLY Which of these is a landform created due to erosion by glaciers? Delta HornSandbars Spit
what is 857/45 as a mixed number? having trouble with sixth grade math.