chrisowusu358
chrisowusu358 chrisowusu358
  • 23-08-2021
  • Mathematics
contestada

4 adults consumed food costing $60 for 3days. For the same food cost ,what would be the cost of food consumed by 7 adults for 5days?

​

Respuesta :

BillyWong422
BillyWong422 BillyWong422
  • 23-08-2021

Answer:

$175

Step-by-step explanation:

$60÷3÷4 =5

$5 is the cost of one adult's food for one day.

$5×7×5

=$175

$175 is the cost of food consumed by 7 adults for 5 days.

Answer Link

Otras preguntas

What did Portuguese do to the island and people of Goa, India
Explain why food that has more calories would give a person more energy than food that has fewer calories
Bradley is at the bird exhibit in the zoo. He would like to visit the reptile exhibit. Which path can Bradley use to get to the reptile exhibit from the bird ex
Which of the following countries has the second largest economy in the world? A: JapanB: KoreaC: TaiwanD: China
Before you select a savings account, you want to think about how long you'll keep your money in the account. a. True b. False
The water level in an inflatable pool decreases by about 6.35×10−1 centimeters each day due to evaporation. There are 8.64×104 seconds in a day. About how m
J is the midpoint of hk, h has coordinates (4,−2), and j has coordinates (5,5). find the coordinates of k.
Match the lines from each poem to the mood or tone they convey.
Samuel bought a jacket for $15 in January. The cost of the jacket increased to $27 in September. What percent of the original price is the new price? A. 110%
2. Another machine is used to make 10 mm long bolts. For this machine, the bolts must have an error of less than 0.1 mm to be accepted. This can be represented