Queenangel2468
Queenangel2468 Queenangel2468
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

If Caleb bought 1.2 pounds of cheese that was selling for 5.95 per pound. How much did Caleb pay for the cheese.​

Respuesta :

mrojaspurple mrojaspurple
  • 24-08-2021

Answer:

$7.14

Step-by-step explanation:

If each pound of cheese is $5.95. You just have to find out how much 1.2 pounds is worth. So, you multiply 5.95 times 1.2 pounds and you'll get $7.14

Answer Link

Otras preguntas

The appeal of the West was that many Americans wanted A. war. B. peace. C. gold. D. land.
What is the perimeter of this shape?
Choose the correct classification of 5x + 2. Third degree polynomial Fourth degree trinomial First degree binomial Sixth degree polynomial
PLZ HELP~! 1. Which material(s) or shapes and colors were used to represent the phosphate-sugar backbone in your model of the DNA molecule? 2. Which mater
Which statement best answers the question, "Why is copper a good conductor of electricity?"?
President Obama, along with his support staff and news reporters, _____ many key cities around the world every year. A) Visit or B)Visits
Hilary has autism and she likes to push buttons on her toys over and over again. after a while, to her parent's satisfaction, the batteries wore out of the toy.
Please help me and please hurry.
While cooking, lisa spills boiling water on her hand.her skin turns blotchy with blisters.which type of burn dose she have. a) first degree b) second degree c)
In 1964, the supreme court ruled that before a public official can recover damages for slander, he or she must prove that