kris8699 kris8699
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

a package of 12 pencils cost $0.96. what is the price for each pencil in dollars

Respuesta :

jasmineserrano246 jasmineserrano246
  • 25-08-2021

Answer:

each pencil costs 8 cents

Step-by-step explanation:

.96 divided by 12 you get .08

Answer Link
AnuphatLai
AnuphatLai AnuphatLai
  • 25-08-2021

Answer:

0.08

,

Step-by-step explanation:

0.96 divide by 12 =0.08

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the perimeter of this shape: 19cm and 10cm given.
To a Mouse poem How is the speaker affected by the knowledge that he has destroyed the mouse’s home?
If period of the pendulum in preceding sample problem were 24s how tall would the tower be ?
Help me please by solving and showing the steps:)
Simplify the expression: 10 + 3(7 + 2u)
Common allocation bases are a.direct labor dollars, direct labor hours, and machine dollars b.machine dollars, direct labor dollars, and direct labor hours c.di
Find the sum 3.65 +(-4.7) =
If a line passes through the point (4,-3) and has a slope of 2/3 the point slope equation is
It can be said that, "the principles of autonomy, beneficence, and justice and the ability to practice what is right according to such principles often collide
A high jumper jumps 2.04 m. If the jumper has a mass of 67 kg, what is his gravitational potential energy at the highest point in the jump?