dans6583 dans6583
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Determine the better buy. A: $9.60 for 3 gallons B: $16.00 for 400 fl ounces
1 gallon = 128 fl ounces

Respuesta :

nprocks958
nprocks958 nprocks958
  • 21-10-2021

Answer:

A is better, you pay 0.015 less than option B.

Step-by-step explanation:

1 gallon = 128 oz so:

3 x 128 =  384 oz

9.60 / 384 = $0.025 per oz

16.00 / 400 = $0.04 per OZ

Answer Link

Otras preguntas

Based on the diagram below, rank the three objects from least dense to most dense. Beaker and objects A. Object X, object Z, object Y. B. Object Z, object Y
LOL #ANOTHER ONE! The figure shows two triangles on a coordinate grid: What set of transformations is performed on triangle ABC to form triangle A’B’C’? 1)
which of the following divided colonial society in South Carolina during the 17 hundreds
According to Article II of the U.S. Constitution, the Senate has the power to change the qualifications of the president Senate can direct military operations
A country's population in 1995 was 142 million. In 1998 it was 148 million. Estimate the population in 2013 using the exponential growth formula. Round your ans
you want to learn about compressions voting record
Why should you attend college? I need help I'm doing a writing assignment.
A vertical pole 12 feet high casts a shadow 8 feet long on the ground. At the same time, a nearby tower casts a 40 feet long shadow on the ground. What is th
The answer for theme homework #2
Find the slope of the line through each pair of points (-10,17) , (-8,-1)