pipersmith3822 pipersmith3822
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

it cost $3.99 for 15 fl. oz of detergent or $6.99 for 90 fl. Oz which is better to buy

Respuesta :

steelegabriel06
steelegabriel06 steelegabriel06
  • 21-10-2021

Answer:

6.99. You get much more for a cheaper price per unit.

Answer Link
user13482 user13482
  • 21-10-2021
the answer would be the $6.99 detergent because it has more oz
Answer Link

Otras preguntas

Solve for x. Question 6 options: A) 10 B) 13 C) 12 D) 11
An object has a mass of 7.2 kg and a density of 0.9 kg/m3. Find the volume of the object in mº.
how many different teams of 11 players can be chosen from a soccer team of 15?
What should you pay close attention to when you’re analyzing the tone of an informational text? 1) Signal words 2) text structure 3) diction 4) supporting detai
(50 POINTS) Composite Functions MATH please help
For a school project, Sarah plans to build a scale model of an Egyptian pyramid. She will be using a scale of: 1 cm = 5 meters. If the pyramid is 140 meters tal
please solve this no links ​
Select the correct answer. What is true about body composition? A. It is not a part of physical fitness. B. You should not have any fat on your body. C. Exercis
What is the domain of the function
I am confused, is Prometheus the god of forethought or fire, please explain. (HELP ME, I DON'T AN F!)