goodnight254
goodnight254 goodnight254
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

You go to a team dinner with your aunt and uncle. The cost of a student meal is $5.50. Meals for adults cost $12.50 each. How much does it cost for the three of you to go to the dinner?

Respuesta :

shmarshall shmarshall
  • 22-10-2021

Answer:

$16.5 or $30.5

Step-by-step explanation:

for 3 of you (kids) its 5.50x3=16.5 or for you and your aunt , uncle its 5.50+12.50+12.50=30.5

Answer Link

Otras preguntas

What is a physical action verb Help please....
PLEASE HELP ME VERY QUICKLY! IM SO CONFUSED.
What is one central idea of Nurse and Spy in the Union Army?
Which time zone is farthest west?
If a power is not specifically expressed in the Constitution for the Federal government, who does that power belong to?
Translate the statement 9n+3>5n
why the new gland colonies got their money by fishing​
help me with this please! I haven’t found the solution since 11:30 am
someone tell me the answers tho these please. Part A: Factor 3x2y2 − 2xy2 − 8y2. Show your work. (4 points) Part B: Factor x2 + 10x + 25. Show your work. (3 poi
It was illegal to: A. Pursue an escaped slave into a free state. B. Beat a slave to death. C. Teach a slave to read or write. D. Force a sick slave to work.