jmartin07
jmartin07 jmartin07
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

The $450 selling price of a television is $30 less than triple the cost. find the store oweres price.

steps and answer would be helpful

Respuesta :

ppre0779
ppre0779 ppre0779
  • 22-10-2021

Answer:

$1320

Step-by-step explanation:

$450*3= $1350 - $30=  $1320

Answer Link

Otras preguntas

You want a snack. One cookie has 130 calories. An orange has 35 calories. What is the ratio of the calories in an orange to the calories in the cookie?
Jake bakes and sell apple pies. He sells each pie for $5.75. The materials to make the pies cost $40. The boxes Jake puts the pies in cost $12.50 total. How ma
Help me plz and tell me how did u get the right answer by showing your work.
What four products of macronutrient digestion are used in cellular respiration? Carbohydrates are absorbed as _____ , lipids are absorbed as _________ _______
define an informal business
Keeping the "unifying forces" theme from the lecture notes in mind, which of the following groups does not belong on this list?
What is the chance of an accidental discovery happening?
Does anyone know who Grace Vanderwall is?
If 2 pounds of turkey coust $1.98, what should 3 pounds cost?
What is 16% of 90? Please write how you did it