4599305795 4599305795
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Callie had $24.65 to spend on groceries. After buying 6 potatoes, she had $18.95 left. If each potato costs the same amount, what is the price of one potato?

Respuesta :

surjithayer10otahza surjithayer10otahza
  • 22-10-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

cost of 6 potatoes=24.65-18.95=5.70 $

cost of 1 potato=5.70÷9=0.95 $

Answer Link

Otras preguntas

what's 12/28 in simplest form
A delivery truck drove  48  miles per hour. It took  3  hours to travel between two towns. What is the distance between the two towns? Use the equation  d=rt,
use of force to move an object over a distance
what is when you divide 33-55 divide by 11 will egual
What is 3/4 of 2/5=
is every story built around a conflict? true or false
Identify the italicized clause. I do not know who is at the door. noun clause adverb clause adjective clause
What equals 28 in times tables?
Help! William earns $13,644.80 per hear, and has his federal taxes withheld from each weekly check. In addition, a total of $53.60 is deducted form each check.
What happens during erosion?