avanahhsbae
avanahhsbae avanahhsbae
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Peter brought 8 lemons for 6 dollars each lemon was the same price what was the cost for 1 lemon.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-10-2021

Answer:

75 cents

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

8 lemons      1 lemon

------------- = ------------

6 dollars        x dollars

Using cross products

8x = 6*1

8x = 6

Divide by 8

8x/8 = 6/8

x = .75

One lemon costs .75

Answer Link

Otras preguntas

Use mathematical induction to prove that the statement is true for every positive integer n. 8 + 16 + 24 + . . . + 8n = 4n(n + 1)
1. In “The Bracelet,” Ruri loses the bracelet that Laurie gives to her during the first day she spends in the internment camp. Ruri is quite upset until her mot
what keeps the Moon from turning away from the Earth
"If a figure is a square, then it is a regular quadrilateral." Is this true or false? Explain.
Is an acoustic wave mechanical or electromagnetic?
What does the smaller number next to numbers mean?
How do i unsubscribe from efreescore.com?
Determine if the solution set for the system of equations shown is the empty set, contains one point or is infinite. x + 2y = 0 2x + 4y = 0 one solution no solu
How many times greater is one minute than one second in math?
where are lady windermere and lord darlington?