cjgranados2 cjgranados2
  • 23-10-2021
  • Mathematics
contestada

At the local dairy farm, Kareem buys a 32-oz container of yogurt for $2.56. Jonah buys a 6-oz container of yogurt for $0.48. Are the cost, y, in dollars and the amount of yogurt, x, proportional? Explain. Write an equation to represent this relationship. how do you fill it out.

At the local dairy farm Kareem buys a 32oz container of yogurt for 256 Jonah buys a 6oz container of yogurt for 048 Are the cost y in dollars and the amount of class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-10-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Ver imagen Аноним
Answer Link

Otras preguntas

What motivates Hally to insult Sam and spit in his face?
a two dimensional section of the body is known as
answer create a function modeling the described behavior. Then, calculate the desired result using a calculator. A certain lake currently has an average trout p
Research indicates that over the long term, people who are able to defer gratification are A. typically sore losers B. more successful in their lives C. genetic
please help thank you
help me please !!!!!!
SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP PLEASE!!!​
What do the characteristics have in common ?
when light passess from air into glass the angle of incidence is always _______ the angle of refraction
The political cartoon above A. supports European colonization B. is critical of European colonization C. supports American colonization D. is critical of Americ