cms7833 cms7833
  • 24-10-2021
  • Mathematics
contestada

a bottle of shampoo and a bottle of body wash cost $14.50 in all. Mrs. Diaz buys 3 bottles of shampoo and 5 bottles of body wash for $56.90. What is the cost of one bottle of shampoo?

Respuesta :

wallserenity21 wallserenity21
  • 24-10-2021

Answer:  $5.50

Step-by-step explanation: because adding all the shampoo together

Answer Link

Otras preguntas

there are 93 calories in a small candy bar.how many calories are there in a half dozen small candy bar?
What are some reasons why the Louisiana purchase was important to American history?
How many days a week should children and teenagers get 60 minutes of physical activity?
Sandra is 4 feet tall. Pablo is 10% taller than Sandra and Michaels is 8% taller than Pablo. What is Michael height in feet
Which of the following was the least likely outcome of CCC? development of new skills increased financial security creating awareness about nature promoting
How can the pH of a solution be calculated if the pOH is known?
Neutron number = 30.69
the official political party of the mexican revolution was known as
12/28 in the simplest form
Whose scribes painted books and kept records of taxes? A. Aztec B. Maya C. Inca