schiarese1966
schiarese1966 schiarese1966
  • 25-10-2021
  • Mathematics
contestada

Dorian buys 2 pounds of almonds for $21.98 and 3 pounds of dried apricots for $26.25. Which less expensive per pound? How much less expensive?​

Respuesta :

christyshayandr christyshayandr
  • 25-10-2021

Answer:

apricots is less expensive by $2.24

Step-by-step explanation:

21.98÷2=10.99

26.25÷3=8.75

10.99-8.75=2.24

Answer Link

Otras preguntas

Why did Daniel shays rebel against the government
What shape has only 1 pair of parallel line
The students who went to summer camp voted for there favorite activities how many more students voted Viking than for fishing 21 biking who voted 9 fishing peop
how does muscle fatigue help maintain homeostasis?
What is the simplest form of the expression 6x(x − 4) − 16x2 − (9x − 1)
Find a number that is more than 50 but less than 100. When the number divided by 7, the remainder is 4. When the number is divided by 10, the remainder is 8. Wh
Calculate the surface area of a cube with side measurement of 3.2 inches?
What are ethos logos and pathos
How much times does 7 go into 17?
What type of government does Botswana have? Who is their president?