kisanyasimpson
kisanyasimpson kisanyasimpson
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 kg of pork cost $1200, which would give the cost of 9kg of pork?

Respuesta :

blackshades
blackshades blackshades
  • 23-11-2021

4 kg of pork = $1200

Then, 1 kg of pork = $1200/4 = $300

Now, cost of 9 kg of pork = $300 × 9

=》Cost of 9 kg of pork = $2700

_____

RainbowSalt2222 ☔

Answer Link

Otras preguntas

where can landforms be found
what does it mean when someone is said to ''rust out''?
What percentage of the total mass of KHCO₃ is made up by nonmetallic elements?  a. 17%  b. 83%  c. 61%  d. 20%  e. 50%
what type of equation is y= -3/4x -5/4?
Solve the inequality. -z+20>z+20
How do I do slope intercept for y=3x-4
An innovative rural public health program is reducing infant mortality in a certain West African country. Pretend the program in Senegal has been reducing infa
How do you solve / figure 8 x 51 (Distributive property)
what part of speech is the word department
The temperature danger zone is:*