sophiabby14
sophiabby14 sophiabby14
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

Color this answer gold. 13 A 36-oz box of cereal costs $5.04. What is the cost per ounce? ​

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-01-2022

Answer:

$0.14 per ounce

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of ounces

5.04 / 36 ounces

.14 per ounces

Answer Link
superkohen
superkohen superkohen
  • 23-01-2022

Answer:

$7.14 per oz.

Step-by-step explanation:

36 divided by 5.04 is 7.14

Answer Link

Otras preguntas

Azerbaijan and Iran are considered to be the origin of what language? Indo-Asian Indo-African Indo-European Indo-American
what is 14,560 Times 100 equal
Which literary device is the main message conveyed to the reader through the plot of a text? plot climax theme symbolism
What are 3 ways rocks change through time
Using the formula C = 2πr, find the circumference of a circle with diameter of 28 inches. a. 56 in. b. 28 in. c. 88 in. d. 44 in.
If a lithium atom loses one electron, what will its charge be?
What was a criticism made of George H.W. Bush's New World Order? a) It imposed too many restrictions on subjugated nations. b) It was vague and its parameters w
Explain how comparing 645 and 738 is different from comparing 645 and 649.
I need help with equations with variables on both sides. The question is 5x-7=4x-1
What is another name for plane p