makaylayunt37 makaylayunt37
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

Solve With Elimination:

the cost of 12 bananas and 7 apples is $5.36, 8 bananas and 5 apples cost $3.68. Find the cost of each fruit

Respuesta :

aaliyahwilliams42016
aaliyahwilliams42016 aaliyahwilliams42016
  • 27-01-2022

Answer:

Apple's are 32 cents and banana's are 26 cents.

Answer Link

Otras preguntas

You are working on a research project about sinkholes in Florida. Which website would be the best choice for reliable facts about recent sinkhole activity: www.
Math help, one question?
In ____________ v united states (1919) the court established the " ____________ and present ______________ "doctrine.
Which layer forms the largest portion of Earth? inner core mantle outer core crust
Why is an executive summary an important element of a social media marketing plan?​?
Which of these writers influenced Jane Austen’s work?
Which of the following statements is true? Nado en la piscina.. Uso la computadora en la cafetería. Hago ejercicio en el laboratorio de ciencias.
Constitutional Convention
The word “Camelot” is used to refer to the Kennedy family, and they are often referred to as “America’s Royal Family.” What does this mean and why do you think
Why was the Declaration of Sentiments important to the social reform efforts of the 19th century? Select the best answer from the choices provided. It outlined