angelwings1
angelwings1 angelwings1
  • 22-01-2015
  • Mathematics
contestada

Florence wants to spend no more than $3 on onions. Will she be able to
buy 2.5 pounds of onions? Explain. Onions cost $1.25 per pound. I know the answer, but I am just checking!

Respuesta :

Ashleycas37
Ashleycas37 Ashleycas37
  • 22-01-2015
Yes she will have enough because 1.25 + 1.25 is 2.50
Answer Link

Otras preguntas

five times the height of a kakapo minus 70 equals the height of an emu
What are the rules of prime factorization?
135,634,554 what is the value of 3
how does the use of questions contribute to the development of ideas in the article
how can 11,14,13 and 19 equal to 4
The angles below are supplementary. What is the value of x? A pair of supplementary angles is shown. One angle measures 3x + 40, and the other angle measures 8
which shows the equation c=a(w/150) correctly solved for the variable w ?
Five possible negative effects of crime in your community.
1 times 10 using decimals
baron de Montesquieu is most closely associated with which of the following ideasa. separation of powers b. freedom of religion c. the existence of natural