zjackson0107 zjackson0107
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

Set B: 25 pens for $19.75; unit rate per pen

Respuesta :

benita44
benita44 benita44
  • 22-02-2022

Answer:

$0.79

Step-by-step explanation:

25 pens=$19.75

1pen= unknown

cross multiply

then divide by 25

Answer Link

Otras preguntas

please man please help me
A cellular phone and its case together costs php 25,500. If the cellular phone costs php 24,050 more than the case, how much does the case cost?.
write a short objective summary explaining the case of Homer Plessy v. Ferguson as well as giving your own thoughts and reactions to the case.
Given the following exponential function, identify whether the change represents growth or decay, and determine the percentage rate of increase or decrease. y=6
. What spins the turbine and generates electricity in a light water reactor?
How did whites in the area react after Bryant was charged with Emmett's murder?
Imagine it's the first day of school and you have been asked to stand in front of your class to introduce yourself. In 5 complete Spanish sentences, introduce
3. PART A: Which sentence best states a central idea of "The Forgotten Man"? A.The strategy pursued by the United States during wartime would be even more effec
PLS HELP ILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!!
Question 8: Math question 1