gzvyprvgxr gzvyprvgxr
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

If eight pencils cost 5.20 what is the unit price of pencils

Respuesta :

222009911s
222009911s 222009911s
  • 23-02-2022

8 divided by 5.2

that’s all it takes

Answer Link
lvvies
lvvies lvvies
  • 23-02-2022

Answer:

0.65

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Cost of 8 pencils = 5.20

We need to find the cost of 1 pencil.

For this we'll use the unitary method,

5.20 divided by 8 = 0.65

Answer Link

Otras preguntas

how many words should my assignment be
A 54 kg pig runs at a speed of 1.0 What is the pig's kinetic energy? Round answer to two significant digits.
Given g(x)=3x2+3 find x if g(x)=78 Help me please
In your own words, describe the difference between a dilation and a stretch. *
Which evidence from the excerpt best illustrates the point that Gilgamesh is a leader who believes in teamwork?
Do all quadrilaterals have all right angles
36__3__12__6__1 = 36 Either add, subtract, multiply or divide these numbers to get 36 (use each symbol how ever many times as needed)
What do the descriptions in lines 28-37 suggest about the drum dream girl?
Name the figure. Select all answers that apply.
please help me!!!!!!!!​