emcdonald091 emcdonald091
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada



The cost of bananas varies directly with the number of pounds bought. If 7 pounds cost $5.46, find the cost of 3 pounds

Respuesta :

mohammedtaisiralam06
mohammedtaisiralam06 mohammedtaisiralam06
  • 23-02-2022

Answer:

5.46÷7=0.78

0.78=1 pound

0.78×3=$2.34

It is $2.34

Answer Link

Otras preguntas

"This must be the wood," she said thoughtfully to herself, "where things have no names. I wonder what'll become of MY name when I go in? I shouldn't like to los
*THE CRUCIBLE/PLEASE HElP* While defending her behavior in the woods, Abigail says to Parris: “It were only sport." What is "sport" best understood to mean? * O
What did the crop lien law require of debtors?
Name the orginizations active on your community to control addition and also state their activities.​
volcano Puu Puai in Hawaii was formed in 1959 when a massive “lava fountain” erupted. The lava shot from the ground with an initial velocity of 350 feet per se
Dec 23, 8:45:08 PM Find three consecutive POSITIVE ODD integers such that when you multiply the first and third the result is nine less than six times the secon
Waylon played defense in 12 soccer games. This was 60% of the total number of games he played. How many games did Waylon play? Number of Games Played 20% 20% 20
i need help please . ​
In what ways did the pharaohs keep Egyptian civilization the same, and how did they change it?
Solve the system. x + 2y – 4z = 4 2x – y + 2z = 3 3x – 8z = -2 Enter answer as ordered triple.