chelseagarces1129com chelseagarces1129com
  • 25-02-2022
  • Mathematics
contestada

betina bought 3 pounds of oats for $9. she needs 0.5 more pound for her granola recipe. how much will it cost to buy the oats she needs ?

Respuesta :

Aisin
Aisin Aisin
  • 28-02-2022

3 pounds of oats for $9 -> 1 pound of oats = 9/3 = $3.

So, half a pound of oats = 3 : 2 = $1.5

Answer Link

Otras preguntas

Draw a point T and a ray PT so that they divide angle OPQ into two smaller parts.
A small pebble is heated and placed in a foam cup calorimeter containing 25.0 ml of water at 23.0°c. the water reaches a maximum temperature of 24.2°c. how many
Describe the government’s policy toward Indians. How did this policy develop over the years, and what were the main factors that influenced its development?
What ALWAYS happens when the nucleotides in a strand of DNA is rearranged?
The number of minutes Oliver spends working on math is 60% of the time he spends working on homework. On Monday he spent 30 minutes working on Math. How many mi
Find the total area for the pyramid with the equilateral base.
Fattori and coworkers (2012) discovered neurons called _____ cells; these responded not only when a monkey was preparing to grasp a specific object, but also wh
A positive charge of 0.0001094 c experiences a force of 0.182 n when located at a certain point. what is the electric field magnitude at that point? answer in u
Phospholipids assemble spontaneously into bilayers driven by the attraction of their "tail" portions to each other and of their "head" portions to each other. t
One result of alexander's many victories was the formation of the hellenistic civilization, which was ________.