Fashionista4
Fashionista4 Fashionista4
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

Freddy spent $56.07 on four pairs of jeans at the store. His cost included $4.15 sales tax.

How much did each pair of jeans cost?

Respuesta :

javeedjr
javeedjr javeedjr
  • 24-01-2017
He paid $12.98 per jean
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2017
Each pair of jean costs 12.98
56.07-4.15=51.92
divide by 4 = 12.98
Answer Link

Otras preguntas

How does basketball affect the integumentary system?
More than 50% of ecosystems are currently being used unsustainably. true or false
20x - 18 < 50 < 36x - 16
how electric current is able to flow.
If you repeat an experiment multiple times and get three different results, what should be your next step? A. Try to find an explanation for the conflicting res
april swims 50 m north and then turns and swims 20 m back to the south . What is her velocity if it takes her 60 seconds ?
In a concave mirror, if an object is between the focal point and the mirror's vertex, which type of image is formed?PlaneVirtualImaginaryReal
Marcus spent 10 hours doing his homework last week. This week he spent 11 hours doing homework. He says that he spent 110% more time doing homework this week. I
A simple solution to avoiding a poor diet is to A. eat larger portions of wholesome foods at meals. B. snack from the tip of the Food Guide Pyramid or fr
how sport personalities are portrayed by a media and how the portrayal influence people