Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

Write and solve a real world problem that involves dividing a decimal by a decimal

Respuesta :

alexcia445 alexcia445
  • 25-01-2017
School sells lunch for $5.50 dollars per day for 5.3 days, if sally has $25.60 than will she be able to buys lunch for those 5.5 days 

1- Multiply 5.5 times 5.3 (number of days)
2-Take 25 and divide it by that number 

Answer Link

Otras preguntas

How does government work to make sure factories are safe for workers? Government makes safety standards with building ____ and _____ follow up to be sure the re
Explain why there are more substances on Earth than are listed on the periodic table elements
Pleas help?????Match the ideas from the US Constitution to the reasons they were included????
Why is it better to be a prole than a member of the outer party in Oceania?
how did the inventions of the industrial revolution change the economies of the North and the South?
Read the following passage from "The Jilting of Granny Weatherall":A fog rose over the valley, she saw it marching across the creek swallowing the trees and mov
which statement most accurately describes the red summee of 1919
Which was not a result of the religious wars in Europe? England remained free and Protestant after the defeat of the Spanish Armada. German unification emerged
arah has optimal health, but she lives in a metro area that has high levels of air pollution. Which dimension of health will be lower for Sarah? A. Psychologi
Help ASAP! Correct answer will be marked BRAINLIEST!!!