breezyjac1 breezyjac1
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 pounds of pasta at the rate of 8 pounds to $9.00, how much would it cost?

Respuesta :

1187 1187
  • 23-03-2022

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

If 8 pounds is 9 dollars, then each pound is $1.125, times 4 is $4.50.  Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Water's ___________________ explains why this substance helps to regulate body temperature as well as the Earth's climate. A) neutral pH B) covalent bonds Eli
If a tRNA molecule has a anticodon which reads GCU, what was the codon of the mRNA molecule ?
if Mary has two dogs, a cat, a fish, rat, and hamster. Her fish and rat die, how many pets does Mary have if she buys a bird?
Making a credit card minimum payment: a. Means you are paying a small portion of your total credit card debt b. Is the same thing as making a late credit card
how much time would it take for an airplane to reach its destination if it traveled at an average speed of 790 kilometers/hour for a distance of 4700 kilometers
Leigh has a piece of rope that is 6 2/3 feet long. How do you write 6 2/3 as a fraction greater than 1
The work of a student trying to solve the equation 3(4x − 2) = 9 + 2x + 5 is shown below: Step 1: 3(4x − 2) = 9 + 2x + 5 Step 2: 12x − 2 = 14 + 2x Step 3: 12
it takes 1 gallon of diesel 1 fuel for a cruise ship to trarel 6 inches how many gallons will it take for the cruise ship to travel 1 mile
Can you solve this figure in the picture
Your own opinion Does suffering make us stronger and lead to success?