Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2017
The answer would be $6
Answer Link

Otras preguntas

the gabelle, the taille and the tithe are examples of the old regime's a. censorship of printed materials. b. lack of religious freedom. c. unfair system of j
A boy does 465 J of work pulling an empty wagon along level ground with a force of 111 N [31° below the horizontal]. A frictional force of 155 N opposes the mot
what are the non-charged particles that are contained in the nucleus of an atom
what is the purpose of conclusion
Yo ___ ir al cine, pero tengo que hacer las tareas.
[Picture] Fuse the two elements together.
what was the result of the attempted collapse of the Soviet Givernment in 1991
Find the radius of a circle whose circumference is 31.4 centimeters. Approximate Π as 3.14.
young farmer johnson___ the baby lambs into the pen
What is the definition of “potential energy”? A. Energy that is developed by an object while it's in motion B. The energy that a piece of matter has because of