KawaiiOtter2340 KawaiiOtter2340
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Luca sells muffins and juice boxes at the
school snack bar. muffins are $1.50 each
and juice boxes are $1.25 each.

Respuesta :

4643656 4643656
  • 24-03-2022

Answer:

1.5m+1.25j

Step-by-step explanation:

m equals the number of muffins sold, and because each muffin sells for $1.50, 1.5m represents the income made from the muffins.

Same thing with the juice boxes, j equals the number of juice boxes sold, and because each juice box sells for $1.25, 1.25j represents the income made from the juice boxes.

Add the income from both of them to get the total income, and you get 1.5m+1.25j.

Answer Link

Otras preguntas

A bedroom is 10 ft. by 12. ft. with 8 ft. high walls. How much would it cost to put padding and carpet in this room
Pls Help! List the number of atoms for each element in this compound: NH3 Nitrogen: Hydrogen:
Which number is the best estimate of 2.3 x 3.6? O A. 6 OB. 8 O c. 9 OD. 12
15. Higher Order Thinking Nancy made a table runner that has an area of 80 square inches. The length and width of the table runner are whole numbers. The length
The radius of a circle is 4 yards. What is the circle's circumference? r=4 yd Use 3.14 for .
L=9m + 2n. Work out the value of L when m = 3 and n = -6
Find the area of the shaded region. Round to the nearest hundredth where necessary. Hint: Could you find the radius? ​
Please help me i dont understand this
Which expression represents the surface area of the prism?
Juliana bought 3 bags of chips for 0.85 each and 3 sodas for herself and two friends and spent exactly $6 (before tax.) write an equation to find the price of e