bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

Respuesta :

sheiilaa
sheiilaa sheiilaa
  • 26-01-2015
6/2 is 3 dollars per can of tuna
Answer Link
NekoKeying
NekoKeying NekoKeying
  • 26-01-2015
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
Answer Link

Otras preguntas

Name 4 reasons you think led to the end of the Roman Republic. explain all 4 reasonings
Sa mga nakakaintindi saken congrats​
PLEASE HELP WILL MARK AS BRAINLIST Soon after arriving at Jamestown, the colonists were attacked by the Algonquian natives. Within a month, the colonists built
Please can someone help me answer this? Asappp pleaseee x
what is the common difference in the sequence (-3, 2, 7, 12, ...)
Name an angle congruent to angle BFC.
What is the Ksp expression for the dissociation of calcium oxalate?Immersive Reader (4 Points) Ksp=[Ca⁺²] x [C₂O₄⁻²] Ksp=[Ca⁺²]² x [C₂O₄⁻²] Ksp=[Ca⁺²]⁴ x [C₂O₄⁻
where and when was this story of Nora Vagi Brash happen?​
Please help me thank you
The reaction 2 NO(g) ⇌ N2(g) + O2(g) has a Kc value of 2400 at 2000 K. If 0.850 M each of N2 and O2 are initially present in a 3.00-L vessel, calculate the equi