aquadrop223 aquadrop223
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

Cheryl paid $37.20 for 12 gallons of ice cream for a school picnic. How much would 1 quart of ice cream cost?

Respuesta :

Pwhndaz111
Pwhndaz111 Pwhndaz111
  • 26-01-2017
First, you need to get to one gallon, which is 37.20 divided by 12. (3.1)
Divide that number by four, which is: 0.775, or 0.78 rounded up to the nearest hundredth.
Hope that helped.
Answer Link
zaniyah223
zaniyah223 zaniyah223
  • 26-01-2017
Remember that we had to cover 12 gallons into quarts, so we did 12 x 4 = 48 quarts. SO THE ANSWER WOULD BE... Divide $37.20 by 48... AND IT WOULD GET YOU O.78
Answer Link

Otras preguntas

Which statement is inconsistent with the concept of isotopes of the same element? a. Isotopes have the same number of protons b. Isotopes have the same atomic n
Compare and contrast centipedes and millipedes
1/4 of a liter is equal to how many mL
Volume , mass, and weight can be measured with balances, scales, and ?
What is 3/4 of 16 pennies
15/60 as a percentage
What is 3/4 of 16 pennies
What is the median for each set of numbers such as 75,79,81,82.
How do you solve, 7/9+1/2-3/2+2/9 ?
How does being physically fit affect your resting heart rate?