aestheticcloudy61
aestheticcloudy61 aestheticcloudy61
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store buys organic
apples for $0.75 per apple. The
store marks up the cost of each
apple by 23%. How much will each
apple cost at the store?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-04-2022

Answer:

ok so 23 percent more means thats its the oringaly price times 1.23 so

0.75*1.23=9.225

92 cents per apple

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

In what way was German's location an advantage during the war
A rational number can be written as a fraction with any number in the numerator and the denominator. Is this true or false? Why or Why not?
What is 40/100 as a decimal
Extreme temperature changes or increased moisture speed up the weathering rate.
What is the domain containing all organisms with eukaryotic cells?
Mark the statement if it accurately describes one of the reasons Sears decided to use catalogs to sell products. A. Farmers could now afford more products. B
Today's heroes are often a. valued for their intelligence and strength. b. valued for their efforts to improve the world. c. valued for their abilities to re
Alienate and estrange are
What does Holcomb stand for
Use the information to find the length of WX in parallelogram WXYZ. The perimeter is 58 cm. YZ is 11 cm less than XY. (Hint: Sketch the diagram.)