Jiraiyaswife
Jiraiyaswife Jiraiyaswife
  • 24-04-2022
  • Mathematics
contestada


A 2-yard piece of linen costs $18.54. What is the price per foot?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 24-04-2022

Answer:

3.09 per ft

Step-by-step explanation:

1 yd = 3ft

so 2 yd = 6ft

6ft = 18.54

18.54  /6ft

3.09 per ft

Answer Link
Atoro8150 Atoro8150
  • 24-04-2022
The answer is 3.09 per feet
Answer Link

Otras preguntas

How are photosynthesis and respiration different?
Plz help i need it asap​
As an adolescent, it is very normal to hear from loved ones certain expectations or demands which come as either simple or complicated. write specific expectati
Salary is typically discussed at the _____ interview. open behavioral initial follow-up
The local community experience with volunteer tourism!?
An entrepreneur is a type of Select one: a. scientist. b. inventor. c. business person. d. personal secretary.
The wholesale cost of a pair of sandals at a shoe store is $22.60. The markup for the sandals is 45%. What is the selling price of the sandals?
who were Jacob and Abraham? give the story of Jacob who got his share of payment from laban.in merchant of Venice ​
Fill in the blank with the correct form of "Ser" or "estar". Las limas _____de la fruteria
Brainliest to the most correct answer!!!