queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Liam spends $4 for 2 pounds of grapes. The grapes sell at a rate of $
per pound.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Grapes sell at a rate of $2 per pound

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Total Pounds)

($4) / (2)

$2


Answer:  Grapes sell at a rate of $2 per pound

Answer Link

Otras preguntas

On a piece of paper,graph y+4
Which of these is an example of how the ocean influences climate? A. It causes long droughts and rainfalls in coastal areas. B. It causes temperatures near shor
Please help me I AM STUCK, and please explain how you get the answer.
suppose y varies directly with x. if y=7 when x=2, find y when x=3 A. 8 B. 7/6 C. 21/2 D. 6/7
If the selling price of a radio is Rs.365 and loss is Rs. 79., find the purchased price​
Which of the following is a characteristic of all life? breathing movement metabolism having a brain
which statement is true about water resources in the Eastern Mediterranean region​
The quotient of five and seven
como se simplifica la siguiente expresión :1-4(2-4)
what is the result of a mutation during meiosis​