10royjoh01788 10royjoh01788
  • 26-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells chicken for $4.25 per
pound. What would be the cost of 3 lb of
chicken?
A. $15.30
B. $14.25
C. $7.85
D. Not Here

Respuesta :

isabellaglenn isabellaglenn
  • 26-04-2022

Answer:

d (not here)

Step-by-step explanation:

4.25 * 3 is 12.75

Answer Link
bashirmahyoub bashirmahyoub
  • 26-04-2022

Answer:

the answer is 12.75

Step-by-step explanation:

because if each lb of chicken costs $4.25 then 3lb of chicken would  be 12.75 becuase 4.25 x 3 = 12.75 hope this helps <3

Answer Link

Otras preguntas

have we made progress since the era i’n 1950
the only way to make sure the strenth of a sanitizer is correct is to?
Poppy Gloria or Poppy Smoria
Plzz this is my last question
When You... You should gramar usage spelling capitalization and puntuación. A. Review for accuracy B. Fact-check C. Cite D. Proofread
The diameter of a circle is 4 cm. Which equation can be used to find its circumference? C = pi times 2 C = pi times 4 C = StartFraction pi times 4 over 2 EndFra
Western interference in the Middle East region has mainly been over access to _____. Select the best answer from the choices provided. A. oil B. water C. gold D
What groups of people were affected by westward expansion, and how did their lives change as a result of Manifest Destiny?
a. the base of a food web?
A puppy and a kitten are 180 meters apart when they see each other. The puppy can run at a speed of 25 m/sec, while the kitten can run at a speed of 20 m/sec.