docht09 docht09
  • 22-05-2022
  • Mathematics
contestada

At school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16pencils

Respuesta :

mclaire7798
mclaire7798 mclaire7798
  • 22-05-2022

Answer:

$2.64

Step-by-step explanation:

Divide .99 by 6 to get 0.165, then multiply 0.165 by 16 to get 2.64.

Answer Link

Otras preguntas

will give brainliest to who ever gives me correct answer. Which statement best describes the experience of the Israelites under Babylonian rule?A. Israelites le
un carpintero tiene un listón de 12metros de longitud. quiere dividirlo en trozos iguales que midan siempre un numero exacto de metros. De cuántas maneras puede
Label x-intercepts, vertex and axis of symmetry for f(x) = (x+3)(x-5)
what does smh stand for my teacher wants to know and i dont even know
cualquier cuerpo quiere ser amigo
2. Which of the following statements best describes the poetic effect of the repetition of the phrase "A terrible beauty is born" in line 16, line 40, and line
What is the answer to this problem?
15. An IP address is designated by what? Letters O Symbols w O Numbers Names
describe how a ramp can make lifting an object easier without changing the amount of work done
what does public health protect