angelina302624 angelina302624
  • 23-05-2022
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 0.60 then how much does 2 apples cost

Respuesta :

Pieknowygrywa
Pieknowygrywa Pieknowygrywa
  • 23-05-2022

Answer:

2 apples cost 0.24

Step-by-step explanation:

5 apples .........0.60

2 apples ......... X

X = (2 · 0.60) : 5

X = 0.24

Answer Link
rocky1414 rocky1414
  • 23-05-2022
2*0.60
= 1.2
1.2/5
= 0.24
Therefore 2 apples will cost 0.24
Answer Link

Otras preguntas

Mika bought 9 rolls of film to take 180 pictures on a field trip. Some rolls had 36 exposures and the rest had 12 exposures. How many of each type did Mika buy
Fill in the blank with the correct response. (blank) is used to enhance fabrics used for swimwear to shed water.
Answer This Question For 5 Pts!
the numbers are all 3, I think
Which number line represents the solution set for the inequality 3x < –9?
Which historical development is most similar to the situation described in this passage? (1) Nazi actions in Germany in the 1930s and 1940s (2) Nelson Mandela’s
In the context of using power ethically, managers should _____ for the ethical use of referent power.
Which answer option best identifies the claim of this text? A. For example, kids at our school who play math games at least 20 days in October get a free night
Using the equation, y=5x²−17x −12, determine the roots. A) (-4, 0) and (0.6, 0) b) (-4, 0) and (-0.6, 0) c) (4, 0) and (-0.6, 0) d) (4, 0) and (0.6, 0)
If you happen to get on a bus full of Neandertals, according to recent reconstructions, you Group of answer choices would not notice, if they were dressed in ap